Nastavte si svou základní pracovní plochu tak, ať máte to nejdůležitější stále na očích. Jen vy totiž víte, jaké informace vám ulehčí práci.
Úvod k nastavení pracovní plochy
Pracovní plochy rozdělujeme na osobní a sdílené. Postupně si v tomto návodu řekneme, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak je nastavit.
Každý uživatel má možnost si určit, jak bude vypadat jeho základní (osobní) pracovní plocha, jelikož sám nejlépe ví, co chce mít na očích respektive co mu nesmí uniknout.
Vytvoření nové osobní plochy
Stejně tak, jako většina chytrých telefonů, umožňuje i náš eSYSTEM využívat více pracovních ploch. A stejně tak jako na mobilním telefonu si i u nás vy sami zvolíte, které informace chcete na konkrétních plochá vidět.
Teoreticky máte k dispozici neomezený počet ploch, avšak dbejte na to, aby vám jejich rozvržení při vaší práci přinášelo užitek a nikoliv zmatek. Velké množství ploch může být v konečném důsledku kontraproduktivní a díky přílišné roztříštěnosti informací požírat vaši pozornost a tedy i energii. Základní rozvržení ploch máte již od nás většinou předpřipravené, je tedy jen na vás, zda si jej uchováte nebo změníte.
Přidání vlastní osobní pracovní plochy probíhá přes "konstrukční mód", který vyvoláte kliknutím na ikonu "ozubeného kolečka". Tento symbol najdete vpravo nahoře na konci řádku s výčtem existujících pracovních ploch. Samotné přidání nové pracovní plochy provedete kliknutím na ikonu "znaménko plus" na konci výčtu ploch.
Jak upravit obsah osobní (ale i sdílené) plochy přes "konstrukční mód" najdete níže v části pojmenované "Úprava obsahu osobní i sdílené plochy". Tento návod se vztahuje jak na situaci, kdy vytváříte úplně novou pracovní plochu, tak i na situaci, kdy upravujete obsah již existující pracovní plochy.
🎥 Videonávod k přidání plochy naleznete ZDE.
Správa existujících osobních ploch
V rámci správy pracovních ploch, která probíhá v "konstrukčním módu", můžete editovat existující osobní pracovní plochy, přidávat nové nebo mazat stávající. "Konstrukční mód" aktivujete kliknutím na ikonu "ozubeného kolečka" vpravo nahoře na konci řádku s výčtem existujících pracovních ploch.
Editaci plochy aktivujete přes ikonu "tužky" v menu, které se vám zobrazí po najetí na název konkrétní pracovní plochy v "konstrukčním módu".
Přes editaci osobní pracovní plochy můžete dodatečně změnit rozvržení jednotlivých bloků (widgetů) na ploše, přidávat nové bloky, odebírat existující bloky a změnit pojmenování plochy.
Název kterékoliv pracovní plochy můžete kdykoliv upravit pomocí kliknutí přímo na název plochy v řádku s výčtem ploch v "konstrukčním módu".
Pokud v "konstrukčním módu" najedete na některou z vašich osobních pracovních ploch, tak ji můžete za pomoci ikony "křížek" odstranit. Aby došlo k zamezení nechtěného odstranění pracovní plochy jste po kliknutí na křížek ještě jednou vyzváni k potvrzení odstranění.
Správa sdílených ploch
Sdílené pracovní plochy se spravují velmi podobně jako vlastní osobní plochy přes "konstrukční mód", jen k tomu musíte mít extra přístupové právo a naučit se pár fíglů navíc.
Základní rozdíl je v tom, že se sdílenými plochami pracujete selektivně (s každou zvlášť), nejsou tedy běžně dostupné v přehledu pracovních ploch při otevření "konstrukčního módu". Abyste mohli začít nějakou sdílenou plochu upravovat, musíte si ji nejprve načíst. Přehled existujících "sdílených ploch" najdete úplně vpravo v přehledu šablon uvozených nadpisem "Šablony". Vedle výběrového prvku se šablonami je ještě ikona na přidání nové prázdné šablony (nové sdílené pracovní plochy). Ikona má podobu "prázdného listu" papíru.
Samotná úprava obsahu sdílené plochy (nové či existující) je shodná s úpravu obsahu osobní plochy.
Proces úpravy sdílené pracovní plochy se od osobní liší ještě v tom, jak se ukončuje. Zatímco u osobní plochy stačí odejít z "konstrukčního módu" (kliknete znovu na ikonu "ozubeného kolečka" vpravo nahoře na konci řádku) u sdílené je potřeba před odchodem provést distribuci realizovaných změn do všech existujících výskytů. To se provede najetím na název sdílené plochy a kliknutím na ikonu "šipky zatočené do kruhu".
Pokud si nepřejete, aby běžní uživatelé systému měli možnost upravovat si podobu svých kopií sdílených ploch, můžete vytvořenou sdílenou plochu "uzamknout" vůči úpravám. Uzamčení provedete tak, že najedete myší na název sdílené plochy a v zobrazém menu kliknete na ikonu "uzavřeného zámku". Pokud byste chtěli někdy v budoucnu takto uzamčenou sdílenou plochu odemknout, stačí zrealizovat stejný postup, jen kliknete na ikonu "odemčeného zámku".
Přidání sdílené plochy uživatelovi
Sdílené pracovní plochy přiřazujeme jednotlivě konkrétním uživatelům v nastavení jejich profilu.
Otevřete si modul Systém > Osoby , záložka "Nastavení". Vpravo nahoře je blok s nadpisem "Úvodní stránka", kde je možnost přes úpravu obsahu parametru "Sdílené plochy" přidělit konkrétnímu uživateli libovolnou existující pracovní plochu.
Úprava obsahu osobní i sdílené plochy
Ve zkratce se jedná o přidávání nebo odebírání widgetů z existující či nově vytvářené pracovní plochy. Práce s widgety v prostředí pracovní plochy probíhá pouze v tzv. "konstrukčním módu", do kterého přejdete pomocí ikony "ozubeného kolečka" v pravém horním rohu stránky.
Po přechodu do "konstrukčního módu" se změní forma zobrazení pracovní plochy. Obsah jednotlivých widgetů není přímo vidět a zobrazí se navíc i volné dlaždice, kam lze nové widgety umísťovat.
Pro přidání nového widgetu si nejprve zvolte místo (dlaždici), pak klikněte na vybranou "dlaždici se znaménkem plus uprostřed".
- Seznam - představuje výčet existujících modulů (zdrojů dat), ze kterých jsou následně v nějaké vhodné formy propisovány informace na pracovní plochu. U některých modulů je navíc možnost volby velikosti finálního widgetu. Tuto vlastnost poznáte podle čísla uvedeného v závorce za typem modulu. K dispozici jsou velikosti 1, 2 a 3 (číslo představuje obsazené sloupce). Pro konkrétní vybranou prázdnou dlaždici však budou v seznamu vždy aktivní pouze ty velikosti, které mohou být v rámci dlaždice umístěny. Pokud chcete použít widget v jiné velikosti, než je aktuálně dostupná, musíte nejprve připravit vhodnou dlaždice na vaší pracovní ploše.
- Nadpis - pojmenování widgetu; může zůstat prázdné a widget pak bude pojmenován dle názvu položky v Seznamu
- Počet řádků - určuje maximální počet záznamů, které widget ve svém zobrazení ukáže